Експертни съвети за поддръжка и почистване на кухненско оборудване
Кухненското ви оборудване представлява нещо повече от инвестиция. То е продължение на вас самите, като отношение към приготвянето на храна, предпочитания за работа с определени инструменти и време, което отделяте в кухнята.
Точно по тази причина трябва да бъдете по-придирчиви за кухненското оборудване, което избирате. Голямото разнообразие от продукти на Anmar ще ви впечатли не само с качеството, но и със стилната изработка и практичен дизайн.
Трябва и да обърнете внимание на поддръжката и почистването на своето кухненско оборудване. Експертите споделят редица полезни съвети, които е добре да следвате:
Защо е нужно да обръщате внимание на почистването?
Всяка част от вашето кухненско оборудване трябва да се почиства внимателно с гореща вода и специален препарат за съдове. В противен случай рискувате натрупването на бактерии по повърхността на съдовете и приборите. Същото важи и за местата, в които съхранявате вашето кухненско оборудване. Не бива да забравяте да почиствате и там. Само така ще си гарантирате безопасност при работа с оборудването.
Почистване след готвене
Най-важното време за почистване на кухненско оборудване е непосредствено след готвене. Хранителните остатъци могат лесно да доведат до образуване на бактерии и замърсители. Освен това всички експерти са категорични, че най-лесно се премахват остатъци храна непосредствено след готвене, докато не са се втвърдили и изстинали. Процесът на почистване е лесен и се състои от няколко стъпки. Първо, използвайте шпатула за да оберете по-големите остатъци по съдовете и приборите. След това изплакнете всичко с гореща вода и препарат за миене на съдове. Използвайте чиста гъба или четка за да измиете добре всяка част от повърхността на съдовете и приборите. Не забравяйте да почистите и трудните за достигане места, защото частици храна може да се окажат заклещени там. За финал, не забравяйте да избършете приборите и съдовете. Ако пропуснете тази стъпка, има вероятност по кухненското оборудване да се образуват петна от вода.
Премахване на бактерии по кухненското оборудване
Ако желаете да почистите вашето кухненско оборудване по-обстойно, може да го направите, като първо ги потопите изцяло под много гореща вода. Това е най-лесно да стане в голям съд, или пък в пълна мивка. Важно е водата да бъде гореща. Бъдете внимателни при поставянето на кухненското си оборудване под водата, за да не се изгорите. Това обикновено е достатъчно за премахване на бактериите и дори не изисква използването на препарати.
Почистване с екологични продукти
Ако предпочитате да използвате екологични продукти за чистене на кухненско оборудване, ще ви трябват само сода бикарбонат, оцет и лимонов сок. Сода бикарбонат може да използвате с гъба за миене на съдове. Тя предоставя абразивно действие, което е щадящо към съдовете и може с лекота да отмие дори засъхнали петна от храна. В комбинация с оцет, содата за хляб се превръща в силно средство за справяне с упоритите петна. Сок от лимон може да използвате в комбинация със сода бикарбонат, в случай че не ви се нрави миризмата на оцет. Лимоновият сок може да се използва и при миене на кухненско оборудване. Може да приготвите смес от сода бикарбонат с малко оцет в купа с гореща вода, в която да потопите замърсено кухненско оборудване. Ще останете очаровани от резултата.
Как да държите кухненското оборудване чисто след измиване?
След измиване е важно да защитите кухненското си оборудване от замърсяване. Това може да стане чрез складирането му в специални кутии и друг вид по-големи съдове. Кутиите и съдовете, в които държите прибори и по-малки съдове, трябва също да се почистват редовно. Все пак поддръжката и почистването не спират с извършването на самия акт – трябва да продължите и след това.
Всички тези съвети целят да ви предоставят знание за това как най-добре да се грижите за своето кухненско оборудване. Възползвайте се от всеки един от тях за оптимална поддръжка и почистване на всякакъв вид съдове и прибори у дома.